Kulháň
Kulháň je prírodná rezervácia v pohorí Považský Inovec v podcelku Nízky Inovec, približne 1,5 km západne od obce Zlatníky. Nachádza sa v katastrálnom území obce Zlatníky, okres Bánovce nad Bebravou v Trenčianskom kraji. Vyhlásená bola v roku 1972 na rozlohe 7,4 ha, bez ochranného pásma.

Obec: Zlatníky - Kulháň

web: www.kulhan.sk

email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

GPS: 48.70499, 18.095581


Medzi Kulháňom a neďalekou osadou Duchonka vedie necelých 6 km dlhý lesný náučný chodník Kulháň.. Okrem označených 14 druhov stromov uvidíte na ňom aj vzácne staré duby, ktorých vek sa odhaduje na 300 – 550 rokov.


Rybník Kulháň pôvodne ponúkal len možnosť voľného lovu čerstvých rýb. Neskôr pribudol predaj pstruhov a kaprov a v súčasnosti si tu môžete pochutnať na výborných pečeno-údených pstruhoch. Rybník je vyhľadávaný veľkým množstvom ľudí z okruhu aj viac ako 100 kilometrov. Návštevníci si často pozrú aj ďalšie zvieratá žijúce na gazdovstve a deti sa môžu zabaviť na šmýkačkách, kolotočoch či hojdačkách. V jej kronike sú vzácnosťou nielen známe osobnosti zo Slovenska, ale aj návštevy skoro zo všetkých kontinentov sveta.

Výborné údeno - pečené pstruhy, možnosť uloviť si vlastné pstruhy (poplatky za ulovené ryby podľa váhy). Firma Viridis, ktorá tu prevádzkuje malé rybárstvo, je malá rodinná firma.


Základnou myšlienkou bol chov pstruhov a ich predaj. Zákazníkov najviac oslovilo to, že si mohol ktokoľvek bez ohľadu na to či má alebo nemá rybársky lístok, nachytať ľubovoľné množstvo čerstvých rýb. V nasledujúcich rokoch vychádzajú majitelia v ústrety požiadavkám dopytu a rozširujú ponuku o možnosti občerstvenia teplými i studenými nápojmi, buduje posedenie pod prístreškom, v predvianočnom období ponúkajú predaj nielen pstruhov ale i kaprov a taktiež tu je možnosť vypitvania rýb.

Návštevníkov zaujíma všetko živé, husi, kačice a najmä veľmi spoločenské vietnamské svine. Vznikom firmy Viridis Kulháň znovu ožil a dostal sa do povedomia širokej verejnosti. Rozvojom agroturizmu ho spoznalo a navštívilo toľko ľudí ako nikdy pred tým.

Rady a recepty vlastníčky objektu Kulháň pri úprave rýb nájdete tu:

https://www.kulhan.sk/zaujimavosti/rady-a-recepty-p-mikusovej.html

Najčastejšie otázky súvisiace s lovením rýb na Kulháni

1. Potrebujeme rybársky lístok?

Nie


2. Požičiavate rybárske udice?

Áno. Za požičiavanie sa neplatí. K dispozícií je aj nádoba na ryby a samozrejme návnada.


3. Môžeme si doniesť aj vlastné udice?

Áno, je povolené chytanie aj na vlastnú udicu s háčikom s protihrotom ( nie na trojháčiky!)


4. Aké návnady sú najvhodnejšie/ najúčinnejšie?  

Použité môžu byť akékoľvek návnady. Od kukurice z konzervy, cez kostné červy až po chlebovú striedku, ktorú používame aj my (len na chytanie, nie na kŕmenie). Na svoje si môžu prísť aj muškári.


5.Máte nejaké špeciálne požiadavky?

Požiadavky máme len dve. Prvou je, že už ulovené ryby sa nesmú hádzať späť do rybníka. (Treba si uvedomiť, že pstruh je veľmi citlivá ryba na mechanické poškodenie, jej zahodením vo väčšine prípadov uhynie. ) Chytáte len toľko rýb, koľko si chcete kúpiť a zobrať so sebou.

Druhou je, aby ste si všímali označenia, farebné plagáty, piktogramy. Sú pre vás! Môžete sa tak vyhnúť zbytočnému čakaniu v rade. (Napr. v údiarni sa objednávajú údené ryby a vydávajú sa vyčistené ryby. V bufete sa všetky ryby vážia - aj údené aj živé. Vami ulovené ryby neúdime!).


6. Pripravíte (upečiete) nám nami ulovenú rybu?

Nie. Vami ulovené ryby nepripravujeme, resp. neúdime. Naše pečeno-údené pstruhy sú už predpripravené.


7. Aké rybky pripravujete?

Pripravujeme pečeno-údeného pstruha z vlastnej produkcie. Recept ale neprezrádzame, je to naše "know-how". Rýchlosoľ nepoužívame a samotné údenie trvá len pár minút, preto o jej kvalite nemusíte pochybovať.


8. Ako dlho sa čaká na takúto pečeno-údenú rybu?

Zväčša sa čaká 30 minút, niekedy aj menej. Avšak počas slnečných víkendov a najmä počas nedeľných popoludní sa môže čakacia doba predĺžiť aj na viac ako hodinu.


9. Je nejaký limit, koľko rýb si môžeme chytiť?

Nie. Môžete si chytiť toľko rýb, koľko Vám dovolí vaša peňaženka. :-) Odporúčame, aby ste si stanovili plánovaný počet rýb, ktoré chcete vy alebo vaše deti chytiť ešte pred samotnou rybačkou.


10. Môžeme rybu chytiť a pustiť spať do rybníka?

Nie, nedovoľujeme chytanie rýb a ich púšťanie späť.11. Aké veľké sú pstruhy v rybníku?

Naše pstruhy majú približne 30-40 dkg. Môžu sa však vyskytnúť aj viac ako kilové jedince.


12. Môžeme si k vám zobrať psa?

Áno. V prípade, že sú držaní na vodítku alebo si na nich dávate pozor.


13. Môžete zaručiť, že chytíme rybu?

Nemôžeme na 100% garantovať, že rybu chytíte. Najmä ak je v dôsledku dažďa voda zakalená. Avšak veľká väčšina bude určite úspešná! To sa týka samozrejme aj nerybárov a detí.


14. Môžete nám ryby aj vyčistiť?

Áno. Je na Vás, či si chcete dať ryby vyčistiť alebo nie. Za čistenie účtujeme 50 centov/kg. Po vyčistením ukladáme Vaše úlovky do chladničky.


15. Je poplatok aj za rybárčenie, alebo platíme len, keď niečo chytíme?

U nás neúčtujeme vstupné. Platíte len za rybu, ktorú chytíte.


16. Beriete kreditné karty?

Nie.


17. Čím a ako často sa kŕmia pstruhy?

Naše pstruhy kŕmime vysoko kvalitným krmivom Biomar z Dánska, 1-2 x denne v závislosti od množstva a teploty vody. Tým, že kŕmime sladkovodného pstruha krmivom, ktorého hlavnou zložkou je tuk z morských rýb, má oveľa viac nenasýtených mastných kyselín, a tým je pre naše telo veľmi zdravou potravinou.


Otváracie hodiny v mesiacoch JÚN, JÚL, AUGUST:


utorok - od 13.00 do 19.00hod. 

streda - od 13.00 do 19.00hod. 

štvrtok - od 13.00 do 19.00hod. 

piatok - od 13.00 do 19.00hod. 

sobota -  od 10.00 do 19.00hod. 

nedeľa - od 10.00 do 19.00hod. 


Zdroj: internet

Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň
Kulháň